Веднага след като Румен Радев и експертите му представиха

...
  Веднага след като Румен Радев и експертите му представиха
Коментари Харесай

AI Огледало или SIGMA AI: Защо е възмутен авторът на софтуера, с който партията на Радев обещава да бори корупцията

 

Веднага откакто Румен Радев и специалистите му показаха на 19 март обществено програмата на " Прогресивна България " за ремонт на олигархията и ограничения за стопански напредък, IT специалистът Николай Райчев сигнализира за плагиатство. " Днес партията на Радев, показала SIGMA AI - система за разбор на публични поръчки посредством изкуствен интелект, която търси свързаности, генерира алерти за опасности и дава информацията обществено на всеки жител . Звучи ли ви познато? Това е AI Огледалото. Моята идея. Публикувана тук, на тази стена, една година преди фатмаците да я разгласят за своя. Това не е съвпадане, а пряк copy-paste. Не са трансформирали даже терминологията. Обещанията за " интегриран достъп ", " разбор на зависимости " и " гласност за публицисти " са преписани едно към едно от моята обществена идея. Дори последователността на функционалностите е идентична. Няма нито едно цитиране. Има единствено мазна, нагла кражба,.

Николай Райчев (Nik Ray) е специалист в региона на квантовите калкулации, изкуствения разсъдък и софтуерното инженерство. Проверка на Mediapool сподели, че той е преподавал компютърни науки във Висшето учебно заведение по мениджмънт във Варна през 2016 година и в Американския университет преди 1 година. От двете висши учебни заведения потвърдиха пред Mediapool, че той е работил там.

Ето по какъв начин.

Г-н Райчев, написали се във фейсбук, че лансирания от партия " Прогресивна България " Sigma AI за битка с нагласени поръчки е " кражба " на вашия изкуствен интелект " Огледало АI ". Защо твърдите това?

Всички данни са обществени. Аз съм направил и, в нея могат да се видят изявленията ми за него от по кое време са. Там има полемики, качвал съм файлове, изложение на плана и всичко това е оповестено в 2025-а година. Хиляди хора са споделили тези изявления за плана. Със сигурност в България няма различен сходен план. Така че толкоз доста съвпадения, и то тотални съвпадения, с моята терминология, изрази, функционалности. Няма по какъв начин да е съвпадане, приказваме за copy-paste.

А някой от екипа на групировка " Прогресивна България " с вързал ли се е с вас, приказвал ли е с вас?

Никой не се е свързал. В другарската ми листа във фейсбук има доста хора, които са от тази партия. Аз не ги познавам, само че те сигурно са наясно за плана ми, в това число ръководителят им за Варна е в другарската листа. Така че сигурно са наясно чий е този план. 

След като твърдите, че е заимстван труда ви, мислите ли да отбраните авторските си права по правосъден път?

Няколко адвокатски къщи се свързаха с мен. В интерес на истината, не знам дали има смисъл, само че сигурно не е правилно да ми се вземе концепцията по този метод. Още повече да афишират система, която ще следи кражбите, а те да откраднат моята. От тази позиция имам предложение да ги съдят. В последна сметка планът, който аз започнах, е обществен и отворен и там концепцията е с доброволци да го създадем. Да се употребява от жителите.

Мисълта ми е, че това не е, не е комерсиален артикул. Това е отворен артикул, в който всеки жител може да се включи, с open source документи e. Но това не значи, че някой може да открадне всичко, да смени името и да си го показа като собствен личен план.

Вие казвате да смени името, тъй като вашият се споделя " AI Огледало "?

Да. Аз отново споделям, това не е артикул, това е отворен цивилен план, който да служи на цялото общество, просто да засича корупционни схеми от обществените регистри и да разгласява резултатите. Такъв е смисълът на целия план.

Вие няколко пъти към този момент споменавате, че това е отворен цивилен план. Това не значи ли, че той няма създател, че може да се употребява от всеки и всеки да го надгражда?

Значи, в случай че влезем в съд, няма по какъв начин да има подобен аргумент, тъй като там се гледа авторство съгласно датата на обява. А аз съм правил доста изявления за този план, които си имат дата. Може да се потвърди, че в действителност самото авторство на цялата концепция, на целия план е моя. В него са разказани 11 модела, по които се разкриват корупционни схеми, има техническа документи, бизнес логичност, направена основата на архитектурата. Аз съм почнал да го създавам в 2025 година

Казвате 11 модела за откриване на корупция. Как действително може да се случва това?

11 модела за засичане корупционни схеми. Например, има търг за 1000 броя кошчета. Единият модел следи за прекомерно характерни условия. Например, да е посочено, че кошчетата би трябвало да тежат тъкмо 117 кг, да са от щампован бетон, и да имат диаметър на отвора - 21.5 см и така нататък Това е един модел, в който условията са толкоз характерни, че да дават отговор единствено на една съответна компания.

Друг модел е да вземем за пример за 10 милиона кошчета, които да се раздробява примерно на 200 дребни поръчки, тъй че да се изпълнят, без да се афишира социална поръчка. Третият модел за корупция е да се завоюва поръчка на някаква естествена цена. Но по-късно идват незабавни клаузи и цената става двойна и тройна. Разбирате ли, това са 11 модела за корупция, които са имплементирани. В плана вземат участие хора, които са били в общини и също доста са помогнали да се почисти цялата логичност.

Видях, че сте преподавали във Висше учебно заведение по мениджмънт- Варна и в Американския университет, къде развивате своята преподавателска активност в този момент?

Тази година не преподавам, практикувам програмиране. Винаги паралелно съм се занимавал с програмиране и преподаване в някои от годините.

Казахте, че за доказване на авторските права се гледа датата на обявата. Къде са направени вашите научни изявления?

Това не е теоретичен труд, това си е мой план, който е изцяло отворен, обществен. Не, нямам научни изявления по него.

А къде ги направихте първите изявления тогава?

В моя профил във Facebook от предишното лято. Миналата есен направих специфична страница, защото доста хора демонстрираха интерес.

А сега AI Огледало на какъв стадий е? Работите ли интензивно по него?

По -малко от една година работя, само че интензивно не може да се каже. Когато имам свободно време, самичък работя. Проектът е огромен и в общи линии съм в начална фаза, защото да се осъществя трябват запаси - финансов и човешки.

Доброволци оказват помощ ли за по този план? Обаждат ли ви се, търсят ли ви?

Както споделих, няколко индивида имаше на доброволни начала, които се включиха есента на предходната година. В момента самичък работя и значи концепцията беше планът да се предложи в някоя община, да се гласоподава обществено от всички в общината и в случай че се одобри общината да финансира създаването до първата версия и оттова нататък, когато има една постоянна версия, тогава всяка община да може да го внедри. А това ще ѝ коства минимални разноски.

Имаше даже няколко общински съветника, които демонстрираха предпочитание да предложат на общински препоръки. Всичките мисля, че бяха от " Възраждане " и имаше един от бургаска локална партия, само че в последна сметка никой не го предложи. Което от моя позиция значи, че от партиите им са им забранили да го предложат.

Говорите за община Бургас, по този начин ли?

В община Бургас беше някаква локална партия. Тези от " Възраждане " бяха от Димитровград и от още някакъв дребен южен град имаше, където демонстрираха предпочитание самите те да го предложат. Писаха във Facebook. Аз се съгласих, само че по-късно нищо не се случи.
Източник: mediapool.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР